sobota, 23 czerwca 2012

Tato, kocham Cię!

Dziś Dzień Ojca - 23 czerwiec
Wszystkim Tatom życzę dużo zdrowia, miłości i radości dzieci. Zadowolenia i samorealizacji.

Znalazłam bardzo ciekawy artykuł i zapraszam do jego zapoznania się. Warto przeczytać i zastanowić się nad ważną rolą, jaką jest bycie ojcem! Polecam.



Ojciec stanowi pierwszą i najważniejszą postać męską w życiu dziewczynki. Od tego jak rozwinie się ta szczególna relacja ojca i córki zależy w dużej mierze przyszłość kobiety: jej sposób patrzenia na świat, umiejętność dokonywania wyborów, a także wchodzenia w bliskie związki intymne. Męski pierwiastek w kobiecieCarl Gustav Jung nazwał te części Animą (czyli kobiecą stroną męskiej psychiki) i Animusem (męskim pierwiastkiem w kobiecie). Dla dziewczynek to właśnie ojciec stanowi prototyp mężczyzny, jest postacią do naśladowania i podziwiania; to w nim mała dziewczynka dostrzega swojego Animusa i ta część jej psychiki będzie dążyła do tego, by być taką jak ojciec. Dlatego właśnie tak wiele zależy od tego, jaki ten ojciec naprawdę jest i jaki jest w stosunku do córki. Aby poznać i uzyskać dostęp do męskiej części swojej psychiki dziewczynka potrzebuje duchowego przewodnika. To rola ojca.  Idealny tata – kto to taki?Jak sobie wyobrażamy idealnego tatę? Z pewnością powinien być kochający i łagodny wobec córki, ale jednocześnie konsekwentny i posiadający umiejętność stawiania granic (niepobłażający dziecku zanadto!). Inną ważną cechą dobrego taty jest cierpliwość, a także umiejętność rozbudzania w dziecku jego własnego potencjału twórczego. Idealny tata nie wybiera za swoje dziecko, ale daje mu kilka możliwości - jednocześnie wskazując na prawdopodobne konsekwencje. 
Ojciec, który docenia i nie neguje specyficznej natury swojej córki, nie narzuca jej własnych pomysłów i przekonań, ale taki, który jest przewodnikiem po świecie, to ojciec – ideał. Ale czy taki ojciec-ideał sam nie stanowi już jakiegoś archetypu; postaci urojonej? Nie łatwo jest bowiem spełniać wszystkie te cechy 24 godziny na dobę – nawet jeśli jest się super-facetem.     Zdecydowanie możliwe jest natomiast dążenie do takiego właśnie świadomego ojcostwa oraz budowanie relacji z córką opartej na harmonii i zaufaniu. Ojciec, który pokazuje świat i pozwala swojej córce go odkrywać w poczuciu bezpieczeństwa, ale i zaufania do samej siebie, jest tatą, który wychowa mądrą i świadomą swojego potencjału twórczego kobietę. 
Pułapki ojcostwaLiczne badania naukowe pokazują, iż dziewczynki, które miały harmonijną i pełną poczucia bezpieczeństwa relację z ojcem w  dorosłym życiu czują się bardziej zadowolone i łatwiej przychodzi im osiągnięcie sukcesu. Znacznie rzadziej cierpią na różne choroby i zaburzenia psychiczne, jak np. zaburzenia odżywiania się czy depresja.Jednakże jedną z pułapek, w którą łatwo wpaść, będąc dobrym i oddanym ojcem, jest więź, która nie pozwala córce na pełne rozwinięcie własnej osobowości. Jeśli np. ojciec wciąż zachwyca się córką (w stosunku do innych zaś pozostaje często krytyczny), a każde jej osiągnięcie przypisuje sobie („to dzięki mnie”), dziewczynka będzie dorastała w cieniu i uwielbieniu dla ojca i nie będzie potrafiła samodzielnie oceniać różnych sytuacji. To takie dziewczynki, dla których najlepszymi książkami są te, które polecił im tata; najlepsza muzyka to zaś ta płyta, którą dostały od ojca. 
Takie kobiety nie będą potrafiły w przyszłości zbudować własnego systemu wartości, jak również trudno im będzie odnaleźć się w związkach z innymi mężczyznami (ponieważ żaden nie zdoła dorównać ich ojcu). Zatem w ojcostwie pełnym miłości i oddania należy uważać na to, by nie przesłaniać własną osobą postaci dorastającej kobiety. Ona sama musi zbudować swoją osobowość i nie powinna zapożyczać jej od uwielbiającego ją tatusia. Inną pułapką jest wykluczenia z relacji ojciec-córka matki i rodzeństwa. Czasem zdarza się tak, że tata i córka nawiązują tak szczególnie bliską relację, że nikt inny nie może w niej uczestniczyć, nawet matka. To z kolei powoduje jawne bądź utajone konflikty w rodzinie. Matka i rodzeństwo czują się odepchnięci, wyróżniona córka zaś tym bardziej zostaje przywiązana do ojca i nie ma możliwości rozwijania własnej i niepowtarzalnej kobiecości. Często takie dziewczynki, po to, by „utrzymać” swoją uprzywilejowana pozycję spełniają wszystkie zachcianki ojca i są niezmiernie posłuszne. Tracą przy tym dostęp do swojej intuicji, zaufanie do samych siebie i swoje ambicje. Uczą się, że to dzięki posłuszeństwu zyskuje się miłość mężczyzny. Rola ojca  
Więź ojca i córki to jedna z najważniejszych relacji w całym życiu kobiety. To, jakiego modelu ojcostwa doświadczyła mała dziewczynka, wywiera ogromny wpływ na dorosłą już kobietę. Jest wiele prawdy w tym, że kobiety w swoich późniejszych partnerach poszukują obrazu ojca. Zatem ten pierwszy mężczyzna nadaje niejako kierunek dalszym relacjom córki z innymi mężczyznami. 
Marta Derecka, psycholog 



Ojciec - pierwsza miłość w życiu córki

'via Blog this'

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz