Jakie jest pierwsze zapamiętane przez Was wspomnienie? Migawka? Ile mieliście wówczas lat? Czy to wspomnienie jest czyste, żywe, czy może całkowicie zamglone? Zastanówcie się?
(...) każdemu dorosłemu człowiekowi brakuje wspomnień z najwcześniejszych lat życia. Freud nazwał to zjawisko "dziecięcą amnezją", opisując "specyficzny rodzaj amnezji, która zaciemnia u większości ludzi (nie u wszystkich oczywiście!) pierwsze lata dzieciństwa.
Dzieci w wieku od 4 do 13 lat zostały poproszone o przytoczenie najwcześniejszych wspomnień. Dwa lata później powtórzono eksperyment w tej grupie. Starsze dzieci częściej przytaczały te same wspomnienia, a młodsze często udzielały zupełnie innych odpowiedzi. Wiele z badanych dzieci nie było w stanie przypomnieć sobie przytaczanych wczesniej wspomnień w ogóle.
Wspomnienie z weekendowego wyjazdu mojej córki (lat 4) |
Moje pierwsze wspomnienie dotyczy klasy pierwszej szkoły podstawowej, gdy podpisywałam rysunek imieniem i ile mam lat: Ania, Lat 7. Należy one do tych z gatunku świadomych, tych nieświadomych mam kilka, jednak nie potrafię ich umiejscowić w czasie. Widzę jedynie fragmenty zabawy, gdy wbrew zakazom, skakałam po meblach w domu, lub sama włączałam telewizor.
Wydaje się więc, że wspomnienia mogą się formować również u bardzo małych dzieci, ale nie wiadomo, czy mogą być odzyskiwane.
Elastyczny proces kształtowania się pamięci u dzieci
'via Blog this'
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz