środa, 7 września 2011

Zabawa mniej ryzykowna – cz.2


Uwaga na atesty

W poprzednim wpisie poświęciłam miejsce zmianom jakie wynikają z  Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 05.04.2011 – w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek.
Obecnie, chcę zwrócić Państwa uwagę na kolejne zmiany wynikające z ustawy, a mianowicie atesty bezpieczeństwa, certyfikaty.
Analiza zagrożeń
Nowym obowiązkiem jest konieczność przeprowadzenia przez producenta przed wprowadzeniem zabawki do obrotu analizy zagrożeń, które zabawka może stwarzać oraz dokonanie oceny ewentualnego narażenia na takie zagrożenia. Oznacza to, że już na etapie projektowania producent powinien zapobiegać lub minimalizować potencjalne zagrożenia.
Deklaracja zgodności obowiązkowa od dzisiaj
Wszystkie zabawki sprzedawane w Polsce muszą posiadać znak CE, który potwierdza, że produkt jest zgodny z zasadniczymi wymaganiami bezpieczeństwa obowiązującymi w UE. Aby producent mógł oznaczyć zabawkę znakiem CE, musi ona spełniać szereg wymogów odnośnie m.in. wytrzymałości, konstrukcji czy materiałów. Nowe przepisy nakładają, już od dzisiaj, na wszystkich producentów zabawek obowiązek wystawienia deklaracji zgodności czyli dokumentu, w którym na własną odpowiedzialność deklarują, że wytworzona przez nich zabawka jest zgodna z zasadniczymi wymaganiami. Do tej pory przygotowanie deklaracji zgodności dla zabawek nie było obowiązkowe. Podstawą do wystawienia deklaracji zgodności jest dokumentacja techniczna procesu produkcji obejmująca np. projekt koncepcyjny czy wyniki obliczeń projektowych.
Nowe przepisy nakładają na producenta lub jego przedstawiciela w Polsce obowiązek przechowywania deklaracji zgodności zabawki przez 10 lat od chwili wprowadzenia jej do obrotu. W przypadku zabawek sprowadzanych z zagranicy cześć odpowiedzialności w tym zakresie przejmuje importer, który będzie miał obowiązek, przez 10 lat, umożliwić uprawnionym do kontroli organom dostęp do deklaracji zgodności. Dotychczas przepisy nie nakładały na importera takiego obowiązku.

Uważaj na atest

Konsumenci mogą kierować się podczas kupowania zabawek licznymi atestami. Znak CE producent musi na zabawkach umieszczać obowiązkowo. Daje on tym samym gwarancję, że stosuje się do wszystkich obowiązujących go w Unii Europejskiej przepisów.  Ale na oznaczeniu CE nie ma co polegać w 100%. Sprawdzaj atesty i certyfikaty przydatności wystawione przez odrębne instytucje – szczególne znaczenie przy zabawkach edukacyjnych. Na czym polega edukacyjność danej zabawki, w jaki sposób walor edukacyjności został potwierdzony. 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz